E- Ticaret Sitesine Nasıl ve Nerden Başlanmalı

E- Ticaret Sitesine Nasıl ve Nerden Başlanmalı

0

Fiziki mağazasını sanala âlem taşımak isteyenler öncelikle bu konu hakkında bazı çalışmalar yapması ve teknik bilgilere sahip olması gerekir. Her şeyden önce E- ticarete girişinin nasıl olacağına, firmasını kurarken, işini buradan nasıl hedef kitleye duyurup, geliştirebileceğine kadar bütün detaylar hakkında bilgi toplaması ve bu doğrultuda hareket etmesi kısa zamanda başarılı olması açısından çok önemlidir.

 E -ticaret Sitesi Kurmak

Aslına bakarsanız dışarıdan E- ticaret sitesi kurmak ve satış yapmak dışarıdan bakıldığında zor bir işlem gibi görünebilir. Fakat E- ticaret sitesini kurmak için yeterli bilgiye sahipseniz ve kurum aşamalarını adım adım gerçekleştirirseniz, bu iş sandığınız gibi zor olmayacaktır.  E- ticaret sitesinin bütün aşamaları birbirini takip etmekle birlikte, zaman ve adım adım uygulanması gereken bir işlem olmaktadır. Öncesinde E- ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir, bir göz atalım.

 E- ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Son 5 yılı baz alırsak, bu süre zarfında faaliyete geçen E- ticaret sitesini sayısı hızla artmış olduğunu görüyoruz.  E- ticaret üzerinden satış yapmak sadece büyük markaların ilgisini çekmemiş, aynı zamanda orta ve küçük ölçekli firmaların da ilgisini çekerek onların bu alanda faaliyet göstermesine olanak tanımıştır.  Ancak – ticaret sitesi kurmak istemek bu alanda değildir ve hareket geçmeniz gereken.  Eğer bir firma sahibi iseniz ve yeteri sayıda stoklu ürünleriniz varsa, E- ticaret sitesini kurmak sizler için bir tık daha kolay olacaktır.  Bir E- ticaret sitesine sahip olmak için;

  • ·         Yeteri kadar emek harcama ve zaman ayırmak,
  • ·         Ticari hizmetler verebiliyor olmak,
  • ·         Yeteri bir bütçeye sahip olmak,
  • ·         Profesyonel E- ticaret yazılımı oluşturmak,
  •  Yukarıda yer verdiğimiz maddeler E- ticaret sitesine yeni girenlerin sahip olması gerekenlerdir.

E- Ticaret Sitesine Nasıl ve Nerden Başlanmalı?

E- ticaret sitesi açmak için gerekenleri yukarı da 4 madde halinde sizlere sunduk. Bu maddeleri sahip olmak E- ticaret sitesi açmak için yeterli değildir. Arkasından farklı aşamaları sizleri adım adım takip edecektir.  Sanal POS süreçlerini tamamlamak, ürünlerin alıcıların başarılı bir şekilde ulaşması için kargo gönderilerini b planlaması, stok yönetimi, ürün tedariği ve analizi, gibi birçok detayları kısa zaman içinde öğrenip, hayata geçirmelisiniz. Aslında her şeyden önce E- ticaret yazılımını hayata geçmiş olası gerekiyor.

Ürün Araştırması Yapmak

E- ticaret sitesini kurup, faaliyete geçirmek kadar burada satışını yapacağınız ürün ya da ürün guruplarında ne üzerine olduğu çok önemli bir detaydır. Ciddi seviyede önemli olan bu konu üzerinde geniş araştırmalar yapmanız gerekir. Satacağınız ürünü piyasada tedariki için hem yurt içi hem de yurt dışı pazarına göz atmanız size çok sayıda seçeneğe sahip olmanız açısından avantaj sağlayacaktır. İlk aşamada tüketicilerin en çok hangi ürünü E- ticaret üzerinde satın almayı tercih ettiğini araştırın.  Bunun için diğer E- ticaret sitelerini en çok satılanlar ya da popüler ürün gurupları kategorisini incelemeniz size kolaylık sağlayacaktır.  Ancak bu sayfaları tek seferliğine değil, yaklaşık 6 ay devamlı takip edin ki, sizi doğru ürüne ulaştırsın.

 E- Ticaret Kurmak İsteyenlerin En Çok Yaptığı Hatalar

Bilinçsizce hazırladığınız E- ticaret sitesi sizi başarıya götürmez. Günümüzde bazı kişi ya da firmalar karmakarışık ödeme süreci, düzgün çalışmayan site içi aram motoru, kalitesiz ürün görselleri, yetersiz ürün açıklamaları sınırlı sayıda ödeme seçeneğidir. Bunların yanında açık ve net olmayan kargo ücretleri ve yetersiz site altyapı gibi hatalara düşerek kalitesiz bir E- ticaret sitesi kurmakta ve kısa zamanda yok olup gitmektedir.

Source Backlinko

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: