YOUTUBE KANALI AÇARAK PARA KAZANMA 

YOUTUBE KANALI AÇARAK PARA KAZANMA 

0

YOUTUBE KANALI AÇARAK PARA KAZANMA 


Evde ek iş arıyorum ne yapabilirim diyenlere özel ek iş imkanlarını ve internetten para kazanma yollarını incelemeye devam ediyoruz.


Kabul edelim, bu şekilde kısa yoldan para kazanmak istiyorsunuz. Birkaç video çekip YouTube’a yükleyip ileriki paranın hayalini kuruyorsunuz değil mi?


Haklısınız da. Geçtiğimiz senelerde İngiliz bir aile çocuklarıyla alakalı 57 saniyelik bir video paylaştı ve yalnızca bu video yardımıyla tamı tamına 150,000 dolar kazandı. Siz namacıyla bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün dilerseniz de hobi… Siz de youtube derli toplu bir gelir akışı elde edebilirsiniz.


İşin mantığı kısaca şu şekilde: Belli şartları sağladığınız takdirde videolarınıza Google reklamları ekleyebiliyor ve izleyiciler bu reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini Google, banka hesabınıza ödeme yapıyor. Ortalama olarak da her 1,000 izlenme başına 1 ila 5 TL arasında para kazanabilyorsunuz.


Fakat video yükledikten sonra paraların hesabınıza akacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü işler, tam olarak bu tür yürümüyor. Kazanacağınız para, YouTube kanalınızı ilerletmek amacıyla ne kadar çaba gösterdiğinize ve ne kadar vakit harcadığınıza bağlı olacaktır.


YouTube’dan para kazanmak amacıyla çok çalışmaya hevesliyseniz bir yere ayrılmayın. Size YouTube’da başarılı olmayı ismim ismim anlatacağım. Gelin birlikte amaç kitlenizi nasıl oluşturacağınızı, tıklanma adedindan nasıl para kazanacağınızı ve YouTube’dan hatırı sayılır bir geliri nasıl elde edeceğinize bakalım.


2020’de YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır?Pek çok insan size dünyada paradan mühim şeylerin olduğunu söyleyecektir. En mühim şey nedir biliyor musunuz? Sevmek.


Ama şayet parayı seviyorsanız YouTube tam da aradığınız mecra!Sürekli videolar yayınladığınız bir kanal ve zekice geliştirilmiş bir video stratejisiyle YouTube’dan ön görü edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.


Belli bir izleyici kitlesine ulaştıktan ve YouTube yıldızı olduktan sonra güzel heyecanlar yaşayabilirsiniz. Sadece sizin transfer edebileceğiniz mesajı insanlara ulaştırmakla kalmayıp bunun dışında paranın kendi kendisine geldiği bir düzenin de parçası olabilirsiniz.


Şahsen ben diğer bir kanalımda ulaştığım 41 milyon izleyici yardımıyla büyük bir gelir elde ettim. Bu yüzden YouTube’dan nasıl para kazanılacağı konusu ile alakalı tecrübeliyim.


Hazırsanız arkanıza yaslanın ve vereceğim tavsiyeleri ilgilice dinleyin:


Tavsiye #1 Yol Haritası Çizmek:YouTube’dan nasıl para kazanıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz? O vakit ilk tavsiyem, YouTube’dan para kazanmaya odaklanmayın.


Kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok ehemmiyet vermek istemezsiniz zira YouTube’dan süratli bir şekilde para kazanmanın bir  yolu yoktur. Sadece birkaç video yükleyip rastgele birinin internette yayılmasını bekleyemezsiniz.


İlk olarak takip edilmeye dşayet bir YouTuber olmanın esasını oluşturmalısınız. Kanalınıza yüksek kaliteli içerikler yüklemeli ve kanalınızı büyütmenin yollarını aramalısınız. Fakat bu şekilde kanalınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu hususta ciddiyim, kanal sahipleri kararlılıklarını kanıtlayana dek YouTube onların para kazanmasına izin vermiyor.


YouTube’dan para kazanmak konusu ile alakalı ilk tavsiyem, kendinize bir yol haritası çizmeniz. Bu hususta yapmanız lüzumen üç şey var:
Ortamı hazırlayınYouTube kanalı açmak amacıyla en iyi ya da en pahalı ekipmana sahip olmanıza lüzum yok. Sahip olduğunuz kameranın da bir ehemmiyeti yok zaten. Önemli olan kendi markanızın içeriğini yansıtmak amacıyla elinizdeki kamerayla neler yapabildiğinizdir. Diğer alternatifler size uymuyorsa akıllı telefonunuzu bile kullanabilirsiniz.


Burada yapmanız lüzumen şey kaliteli videoları çekebileceğiniz ideal ortamı hazırlamaktır. Kalitenizi oluşturacak en mühim iki asli şunlardır:


Görüntü dengesi – Kimse titrek, net olmayan görüntüler izlemek istemez. Tripod sağlayabilirsiniz ya da elde taşıyacağınız bir makineyle video çekmek istiyorsanız o vakit daha geniş lensleri ya da optik görüntü dengesi olan lensleri tercih etmelisiniz.

Ses – Sesi hiçbir vakit arka plana atmayın. İzleyicileriniz sizi net olarak duymak ister. Ses niteliğini etkileyecek sesler amacıyla önleminizi almalısınız. Arka plandaki sesleri azaltmayı çalışmalı ve lüzumsiniminiz olursa sesin net olarak duyulabilmesi amacıyla mikrofon edinmelisiniz.

Zaman içerisinde daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz ama internette kazançlı bir kariyere ismim atmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizin beğenile izleyebileceği videolar çekmek amacıyla lüzumsiniminiz olan her şeyi edinmelisiniz.


Sürecinizi iyi planlayınDaha evvelce bahsettiğim bir kelimeden tekrar bahsedeceğim, tutarlılık. YouTube kanalınızı büyütmek amacıyla devamlı video yüklemeniz ve takipçilerinizle etkileşim içerisinde olmanız lüzumecek. İster her gün video yükleyin, ister haftada birkaç kez ya da iki haftada bir, izleyicilerinizin ne vakit yeni bir video yükleyeceğinizi bilmesi lüzumir.


Zaman geçtikçe video oluşturma vakitcinde kendinizi geliştireceksiniz. Şimdilik, videonuzu kafanızda oluşturmaya başladığınız andan kanala yüklemeye hazır duruma geldiği ana nasıl ilerlediğinize ilgi etmelisiniz.


Araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, videoyu çekmeye ve düzenlemeye, en ideal duruma getirmeye ve paylaşmaya ne kadar vakit harcıyorsunuz onu gözlemleyin. Her aşaması planlamanız video çekme vakitcini geliştirmenize yardımcı olacaktır.Ayrıca bu şekilde kaç video çekebileceğinizi de görmüş olursunuz. Elinizdeki fikirler bir haftada tükenecekse her gün bir video paylaşma işine hiç girmeyin. Unutmayın, yaptığınız her şey para kazanmaktan daha çoğu olmalı, sizin de bundan beğeni almanız lüzumir.


Markanızı tanıyın ve oluşturunTutarlılık YouTube’da mühimdir. Sadece video yükleme sıklığınızda değil aynı vakitte içerikte de tutarlı olmalısınız.


Çektiğiniz her videonun kendisine özgü bir yönü olmalı evet, ama bütüne bakıldığında hepsi de belli bir çizgiye sahip olmalıdır. Markanızın esasının değişmemesi lazım.


Markanızı iyice benimsemeniz daha gerçekçi, samimi, ilgi çekici içerikler üretmenizi sağlar.


Bu işte daha yeniyseniz markanızın esasını meydana getirmek ve onu benimsemek mühim bir aşamadır. Arada sırada köklü kurumların bile oturup markası ile alakalı düşünmesi lüzumir.


Oturup kendinize markanızın kimliği ile alakalı sorular sorun. Ne yapıyorsunuz? Hangi hususta içerik üretiyorsunuz? Kime ulaşmak istiyorsunuz? Markanızla ne başarmak istiyorsunuz? Siz kendi markanızı benimsemezsiniz takipçilerinizin hiç benimsemez.


Pratik ipuçları:


Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek amacıyla bir internet sitesi açın.Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.


Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.


Videolarınız amacıyla profesyonel bir intro düşünün.


Daha profesyonel gözükmesi amacıyla Youtube kanalınızı özelleştirin.


İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.


Başvurunuzun geri çevrilmesine namacıyla olabilecek en mühim etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu amaçla videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi lüzumir.


Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel unsurlar de dahildir. Mesela izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize namacıyla olabilir.


Mutlaka okuyun: Youtube’da Ne Tür Bir Kanal Açabilirim?


Tavsiye #2 Kaliteli İçerik Üretin:
Kaliteli içerik hem kanalınızın büyümesi hem de muhasli geliriniz amacıyla çok mühimdir.


Peki “kaliteli” içerik derken neyi kastediyorum?


Aslında kaliteli içerik, izleyicilerinizin hislerına hitap eden videolardır. YouTube’da değişik şekillerde kaliteli içerik üretebilirsiniz.


Diyelim ki izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsunuz. O vakit insanların içeriğinizden hareketle bir şeyleri nasıl yapılacağını öğrenmesi lüzumir.


Ya da izleyicileriniz güldürmek istiyorsunuz. Bu halde kanalınız, insanları eğlendirdiği ve onlara gerçek dünyadan kaçış sağladığı kadar kalitelidir.


Tarif ve egzersiz örnekleri sağlıyor olabilirsiniz, izleyicilerinize kendi başına yapabileceği el işlerini işaret ediyor olabilirsiniz, hayat koçluğu ile alakalı videolar çekiyor olabilirsiniz ya da diğer içerikler üretiyor olabilirsiniz. Burada mühim nokta izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmaktır.


İzleyicileriniz, videolarınızı her izlediğinde canları sıkılıyorsa daha evvelce yüzlerce kere duydukları şeyi dinliyorlarsa ya da kendilerini kötü hissediyorlarsa diğer videonuzu izlemeyeceklerine eminim.


YouTube kanalınızda yayınlayacağınız bir ileri videoyu çekmeden evvelce şunu düşünün: Bu video izleyen bireyin hayatında bir fark yaratır mı?


İzleyicilerinize daha evvelce hissetmedikleri hislerı hissettirecek kaliteli içerikler üretin. Sonuçta hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz iyi videolar çekmenize bağlı olacak. YouTube’dan aslında para kazanmak istiyorsanız sıralamada ikinci olmak istemezsiniz.Tavsiye #3 Hedef Kitlenizi Oluşturun:Kimse videolarınızı izlemezse YouTube’dan para kazanamazsınız. Başarılı YouTube kanallarını sadık ve birbiriyle yakın temas içerisindeki izleyici kitlesi ayakta tutar. Peki insanların sizi keşfetmesini ve sizi takip etmesini nasıl sağlarsınız?


Tutkularınızı keşfedinPara kazanabileceğiniz bir kanal meydana getirmek istiyorsanız tutkularınızın peşinden gidin.


Yüzlerce aboneye ulaşmak amacıyla her şeyi yapmış bir sürü birey biliyorum. Ünlü olmak, YouTube’dan para kazanmak istiyorlar ve en sonucunda da dünyayla paylaşmak istedikleri bir mesajın olduğunu unutuyorlar.


YouTube’da genelde amaç kitlesine hitap edecek içerikler yapan şahıslar başarılı olur. Varınızı yoğunuzu meydana koyun, hisler konusu ile alakalı keskin olun ve çekerken eğleneceğin videolar hazırlayın. Coşkunuzu samimi bir şekilde göstermek sadık bir amaç kitlesi oluşturmanız amacıyla mühimdir.


Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?


Analizleri denetim edin
Kanalınızın menü sekmesinde YouTube doğrultusundan yapılmış analizler bulunur. Burada takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini, yerini ve izleme vakitını görebilirsiniz. Her videonun kaç birey doğrultusundan izlendiğini ve izleyicilerinizin videolarınıza nasıl ulaştığına bakabilirsiniz. Kanaldan para kazanmaya başladıktan sonra videonuzdan elde edeceğiniz ön görüi geliri de hesaplayabilirsiniz.


Bunlar, videolarınızın hangisinin izleyicilerinize hitap ettiğini hangisinin etmediğini görmenize yardımcı olur. Ürettiğiniz içeriğin doğru izleyicilere ya da kimseye ulaşmadığını fark ettiğinizde lüzumlu değişiklıklari yapmanız ve kanalınızı düzenlemeniz kolaylaşır.


Takipçilerinizle iç içe olunBaşarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizle birebir etkileşim kurmalısınız. Yani kendi aranızda bir topluluk oluşturup onlarla yakın olmalısınız.


YouTube’un yıldızı Lilly Sangh, içeriği yapan bireyyle YouTube izleyicisinin arasındaki temasnin destek ve itimata dayanan “normal bir temasden daha derin, daha aktif, daha yakın bir temas” olduğunu söylüyor.


Takipçilerinizle yakınlık kurmak size spesifik gelmemeli ya da vakitınızı almamalı. Şu kolay ismimları takip edebilirsiniz:


Etkileşimde bulunun—Eğer yeniyseniz aldığınız her yoruma yorum yapabilirsiniz. Ya da takipçinizin yaptığı yorumu beğenmeniz bile aranızda yakın bir temas kurmanızı sağlar.

Sorular sorun—İzleyicilerinizi sohbete çağrı edin. Videolarla alakalı neyi beğendiklerini ve diğer videolarda ne izlemek istediklerini yazmalarını isteyin.

Aktif bir kullanıcı olun—Diğer YouTuber’ların videolarını izleyip, beğenip ve videolarına yorum yaparak onlarla da yakın olun. Bu şekilde diğer takipçiler kazanabilir ve izleyicilerinize kendiniz ile alakalı daha çok şey göstermiş olursunuz.


Tavsiye #4 Sabırlı olunYouTube’da para kazanmak amacıyla içerik üretmek biraz da yatırım yapmaya benzer. Bu videoları gerçekleştirmek amacıyla vakit ayırırsınız, enerji harcarsınız ve büyük olasılıkla ilk yaptığınız videolar dilediğiniz başarıyı yakalayamayacaktır.Hatta, aşağı yukarı yirmi video yüklemeden YouTube sizi tanımayacaktır. Pek çok bireyin bu hususta başarısız olduğunu gördüm zira bununla uğraşmak istemediler. Hemen başarı elde etmek istediler ve YouTube’da ğara kazanmak amacıyla fedakarlıkta bulunmaları lüzumen şeyleri görünce vazgeçtiler.


Bu yazıdan bir şey öğrenmek istiyorsanız şimdi söyleyeceğime kulak verin:


Kanalınıza yatırım yapmaya hevesli olmalısınız.

Kanalıma başladığımda her ay 500,000 ile 1 milyon izleyiciye ulaşmam amacıyla nerdeyse 30 video yüklemem lüzumti.


Yeni kurulmuş ve daha çok gelişmesi lüzumen bir kanalın takipçi toplaması amacıyla biraz beklemem lüzum ama yüklediğim video adedi bundan sonraça takipçiler de sayfamı beğenecektir. Hazırlığa derhal şimdi başlayın YouTube yıldızlığına giden yolda birlikte yürüyebiliriz!


Bu arada sıfırdan başlıyorsanız en azından haftada bir video yayınlamaya özen gösterin. 30. videonuz yayınlana kadar kanalınızın büyüdüğünü hissetmeyebilirsiniz. Hiç mühim değil, burada mühim olan şey sabırlı olup bir sürü video yüklemektir.


Haftada bir video yüklerseniz aşağı yukarı 6-8 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu, her türlü iş amacıyla geçerlidir ve YouTube amacıyla mühim bir kriterdir.


Yine de ben bir kere de 20 video yüklemenizi önermiyorum. Bu size bir şey kazandırmayacaktır.


Sistematik olarak video yükleyin ve videoların arasında bir vakit geçtiğinden emin olun. Video yüklediğiniz her seferde işe yarayanları ve yaramayanları belirleyin. İzleyicilerle etkileşime geçin ve neyi sevip neyi sevmediklerini öğrenin. Bu bulguyu diğer videonuzu hazırlarken kullanın. Her seferinde bu şekilde ilerleyin. 30. videonuza geldiğinizde bundan sonra profesyonelleşmiş olacaksınız. İçeriğiniz amacı tam on ikiden vuracak ve kanalınızda izleyici patlaması yaşayacaksınız.


İlk 6 ay içerisinde çok çok para kazanmayı beklemeyin ama vakit ve enerji harcadığınızda, bu yazıdaki tavsiyelere uyduğunuzda ve sabırlı olursanız başarılı olacağınız gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın.


Unutmayın, kazananları kaybedenlerden ayıran şey harekete geçme isteğidir.
tavsiye #5 Başka pazarlama yöntemlerine başvurunVideolarınızı pazarlama hususu ile alakalı yalnızca YouTube’a güvenmeyin. İçeriğiniz ne kadar çok şahsa ulaşırsa, ne kadar çok izlenirse, o kadar çok para kazanırsınız.


YouTube dışında videolarınızı daha çok şahsa ulaştırmanın en iyi iki yolu mail ve sosyal medya hesaplarıdır.


Mail listesi oluşturunMail listesi takipçilerinizle birebir etkileşim kurmanızın en kolay yoludur.


Daha evvelce mail listesi olmayan birtakım YouTuberlarla çalıştım, bu bana çok acayip geliyor! Milyonlarca abonenizin olsa bile mail merkezli pazarlama size takipçilerinizle birebir ve direk  etkileşim kurma fırsatı verecektir.


Takipçilerinizin mail adresini toplayabileceğiniz kolay bir internet sayfasının reklamını gerçekleştirmek amacıyla videolarınızı kullanın.


Mail listenize kaydolan insanlarla daha yakın biri temas kurmak iyi bir düşünce olabilir. Onlarla oyun oynayabilir, e-kitap armağan edebilir ve mail listesindekilere özel videolar yayınlayabilirsiniz.Takipçilerinizi mail listesine kaydolmaya ikna ettikten sonra yeni video yüklediğinizde onlara mail atın. Yeni içerik yayınladığınızdan haberi olmayan takipçilerinizi görmek sizi şaşırtabilir bu yüzden mail listesi meydana getirmek YouTube’dan para kazanmak hususu ile alakalı atacağınız en mühim ismim olabilir.


Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?


Sosyal medyada reklam gerçekleştirmekSosyal medyayla haşır neşir olmak markanız amacıyla çok mühimdir. Kanalınız amacıyla Facebook, Twitter, LinkedIn, İnstagram ve takipçilerinizin takıldığı diğer mecralarda hesap açın. Yeni video yüklediğinizde buradan takipçilerinizi haberdar edin.


Gönderinize YouTube linki eklemeyi de unutmayın.


Videonuzun reklamını bunun dışında yer işareti siteleri olan StumbleUpon ve PearlTrees gibi yerlerde de yapılabilirsiniz. Bu tür siteler içeriğiniz amacıyla artı sosyal işaretler sağlar.


Tavsiye #6 YouTube’da Arama Motoru Optimizasyonu:YouTube’da başarılı olmak isteyen ama natural arama optimizasyonu ile alakalı çok bilgi kapasitesi olmayan pek çok kişiyle karşılaşıyoruz.Video çekmeden evvelce içeriğinizi özetleyecek anahtar kelimeler ve cümleler seçmelisiniz.


Burada benim anahtar kelimelerim “YouTube’dan nasıl para kazanılır”dı. Bu cümlenin başlıkta, tanımda ve etiketlerde yer aldığını göreceksiniz.


YouTube Arama Motoru Optimizasyonu, ilk videonuzun izlenmesini ve daha ileri videoların izleyicisinin artmasını sağlar.


Videolarınızı en iyi şekilde kurgulayınVideolarınızı en iyi şekilde kurgulamak içeriğinizi izleyecek muhasli takipçileri bulmanızı kolaylaştırır. Yapılacaklar listesine yazdığınız her şeyi yaptığınızdan emin olun:


İlgi çekici bir başlık yazın—Video başlıklarınız kısa (70 karakteri aşmayın), yaratıcı ve bilgilendirici olmalı. İzleyicilere içerik ile alakalı ipuçları verin. Ne izleyeceğini bilen takipçiler büyük olasılıkla videoyu sonuna kadar izleyecektir.

Dikkat çekici ufak resimler ekleyin – Her videonuzla alakalı ufak resimler eklemek içeriğinizi daha profesyonel gösterir. Takipçilerinizin yarısından çoğu telefon kullandığı amacıyla kolayçe erişebilecekleri resimler ve yazılar seçin.

Videonuzun altına açıklamalar ekleyin — YouTube’un arama ve keşfetme sistemi video açıklamasına yazdığınız cümlelere bağlıdır. Birkaç cümleyle içeriğinizi özetlemeye çalışın. Google Trends burada işinize yarayabilecek cümleleri bulmanıza yardım edebilir.

Link ekleyin – Videonuzun altına yazacağınız bildirimde internet sitenizin, bloğunuzun, sosyal medya hesaplarınızın ya da kanaldan haber bülteninin linkini eklemeyi unutmayın.


AdWords Hizmetinden YararlanınVideo çeken, varlıklı içerikler yapan ama reklama bir bütçe ayırmayan bir sürü kanal var.


Kanalınızın ya da markanızın YouTube’dan para kazanmanızı sağlamasını istiyorsanız doğru reklam stratejilerine yatırım yapmalısınız. Etkili bir reklam stratejisi kanalınızın süratle büyümesini ve takipçi kazanmanızı sağlar.Google AdWords ile YouTube izleyicilerine kanalınızın reklamını yapılabilirsiniz. Böylece izleyiciler sayfanıza her tıkladığında para kazanmış olursunuz.


Yapmanız lüzumen şey YouTube kanalınızı AdWords sayfanıza bağlamak, reklam hazırlamak, bütçenizi meydana getirmek ve ulaşmak dilediğiniz kitleyi belirlemektir. Videonuzun amacıylae de tanıtımlar koyabilirsiniz, videoda ya da arama uygulanan sayfadan çıkan tanıtımlar da oluşturabilirsiniz. Bu hususta daha çok bilgi alabilmek dilerseniz, AdWords vasıtasıyla daha çok takipçiye ulaşmak hususu ile alakalı her şeyi öğrenebileceğiniz bir yazı daha biliyorum.


Tavsiye #7 Youtube’dan Para Kazanma Yolları:İster ek gelir elde edebileceğiniz bir mecra meydana getirmek isteyin ister YouTube’u benimki gibi tam vakitli işiniz durumuna getirin, yapabileceğiniz pek çok şey var.


Şimdiye kadar verdiğim altı tavsiye YouTube kanalınızı kurmakla alakalıydi. Başarılı olmak ve YouTube’dan para kazanmak ve başarılı olmak istiyorsanız bu ismimları göz ardı etmemelisiniz.


Fakat takipçileriniz arttığında ve her ay aşağı yukarı 100.000 ile 1.000.000 arasında tıklanma alıyorsanız büyük olasılıkla YouTube kanalınızdan para kazanmanın yollarını aramak isteyeceksiniz.


Yedinci ve son tavsiyemde kanalınızdan para kazanmanızı sağlayacak değişik yollardan bahsedeceğim.


YouTube Para Kazanma Şartları ve Para Kazanmayı Açma (Aktifleştirme )
Ayrıntıya girmeden evvelce YouTube kanalınızda para kazanma özelliğini etkineştirmeniz lüzumiyor. Bu şekilde videolarınızda tanıtımlara yer sunarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.


YouTube’dan nasıl para kazanırsınız:


1. YouTube’da kendi kanalınızı açın.


2. Sağ üst köşedeki hesap butonundan Ayarlar opsiyonuna tıklayın.


3. Sonra yine sağ üst köşedeki hesap butonunundan İçerik Stüdyosu butonuna tıklayın.


4. Sol taraftaki menüden Kanal> Durum ve özellikleri seçin.


5. Para kazanma özelliğini etkinleştirin.
6. Karşınıza çıkan ismimları takip ederek YouTube’un şartlarını kabul edin.

Bunu yaptıktan sonra Google’un reklam ağına dahil olmak amacıyla Google AdSense hesabı oluşturmanız lüzumiyor. YouTube’a video yükleyen herkes 1000 takipçiye ve geride bıraktığımız sene içerisinde 4000 saat izlenme seviyesine ulaştıktan sonra AdSense’e kaydolabilir.


Tüm bunları yaptığınıza göre bundan sonra videolarınıza reklam eklemeye başlayabilirsiniz. Böylece insanlar bu tanıtımları her izlediğinde Google size para öder.


Reklamdan gelir elde etmek para kazanmanın kolay yolu olabilir. Yine de bu yazıdaki diğer kavramları göz önünde bulundurduğunuzda bunun, gelirinizin çok ufak bir bölümünü oluşturacağını göreceksiniz.


Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


Marka mamüller satmakKanalınız büyüdükçe ve takipçi kazandıkça insanların markanızla alakalı mamülleri almaya meraklı olduğunu göreceksiniz.


Uzun seneler temas koçluğu yaptım. Kendi kanalımı açmaımn nedeni de internetteki görünürlüğümü artırmaktı. Kanalım vasıtasıyla sanal alemden bedava tavsiyeler verebiliyorum, bu da takipçilerimin hem dikkatini çekiyor hem de benden daha çoğunu bekliyorlar.


Kendi internet sitemi açtığımda ,se takipçilerim alabilecekleri bir sürü ürünün olduğunu keşfetti. Bu mamüllerin yanı sıra  onlara çevrimiçi eğitim, indirilebilir içerik ve kurs seçeneklerini de sundum. Kurslar size olağanüstü bir kazanç sağlayabilir, hem de benim işim onlar yardımıyla ayakta kalıyor.


YouTube bu tarz satışlar amacıyla şaşırtıcı bir fırsat. Mesela, bir videomda takipçilerime iş hayatlarında maaşlarını yükseltmelerini sağlayacak üç mesajdan bahsetmiştim.  Başka bir videoda o üç mesajdan derinlemesine bahsettim ama videonun amacıylae mevzuyla alakalı bir rehber olarak hazırladığım e-kitabımın linkini de eklemeyi unutmismim.Bu şekilde amacıylae reklam koymadığım videolarla takipçilerin dikkatini çekiyorum daha sonra da internet sitemde olan bulguyu güncelleyip onlara satıyorum.


Elbette yazılı içerikten ve kurslardan diğer şeyler de satabilirsiniz. YouTube girişimcileri amacıyla harika fırsatlar bulunuyor. Çıkartma, kıyafet, oyuncak, kırtasiye mamüller, kahve bardakları ya da diğer mamüller markanızın görünürlüğünü çoğaltır ve YouTube’da para kazanmanızı sağlar.


Nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız çevrimiçi mağaza oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir e-ticaret platformu olan Shopify’ı tavsiye ederim.


Kendi kitabınızı çıkarınYouTube’dan para kazanmanın diğer bir görkemli yolu da kendi kitabınızı yazıp onun reklamını gerçekleştirmektır.


YouTube kanalınıza abone olan şahıslar yaptığınız işle ilgilendiğini belli etmiştir zaten. Bunun yanısıra sizle alakalı daha çok şey öğrenmeye de hevesli olacaklardır.


YouTube’u eğlence (komik ya da bir şeyler yorumladığınız videolar) ya da bilgi vermek amacıyla (öğretici videolar, belli sektörlerle alakalı videolar, tanımlar ya da ipuçları) tüketiyorsanız takipçilerinizin ilgi duyacağı bir kitap yazmanız çok yerinde bir karar olacaktır.


Bazen yapmanız lüzumen şey içeriğinizi değişik yöntemlerle takipçilerinize ulaştırmaktır.


İster inanın ister inanmayın, kitap yazmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. İyi bir yazar değilseniz Bionluk, Fiverr, Upwork ya da ProBlogger gibi sitelerden serbest çalışan yazarlar bulabilir ve kitabınızı onlara yazdırabilirsiniz.Öyle çok havalı bir yayınevine de lüzumsiniminiz yok. Kitabınızı çevrimiçi platformlarda ya da internet sitenizde kendiniz yayınlayabilirsiniz.


İnsanlara gönülden sevdikleri mevzular ile alakalı kitap yazmalarını tavsiye ederim. Bu şekilde satılan her kitaptan para kazanır ve markanızı da büyütmeye devam edersiniz.


Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


Sponsorlu içerik üretinSon dört senedir Youtube kanalımdaki videolara sponsor olmak isteyen kurumlardan mailler alıyorum. Yakın vakitte bu sponsorluk tekliflerinden birini kabul etmeye karar verdim.


Bunu yapar iken dikkatliydim zira benim markam bana özgüydü. Fakat sponsorluk kuşkusuz kanalınızı büyütmenin ve para kazanmanın en iyi yollarından bir tanesidir. Hem de sponsorunuz olduğunda elde ettiğiniz gelirden YouTube’a pay vermek mecburiyetinde kalmazsınız.


Kanalınız büyüdükçe sponsorluk teklifleri almaya başlarsınız. Ama daha kimse teklifle kapınızı çalmadıysa influencer pazarlama ajanslarını kullanabilirsiniz. Bu tür platformlar ufak kanallar amacıyla ideal bir seçenektir. YouTube, Instagram ve diğer platformlarda onlar amacıyla içerik üretmelerini isteyen şirketleri araştırabilir ve onlarla iş birliği yapılabilirsiniz.


Satış ortaklığını düşünün
YouTube’da para kazanmanın kolay yollarından birisi de satış ortaklığıdır. Peki satış ortaklığı nasıl işler?


Diyelim ki YouTube’da yemek kanalı takip ediyorsunuz. Tavuk suyu çorbası amacıyla olağanüstü güzel tanımlar veriyorlar. Malzemeleri bir tencereye koyup uzun uzun pişiriyorlar. Sonra şu şekilde bir cümle kuruyor yemeği pişiren kişi,” Bu tencere olağanüstü. Birkaç gün evvelce Amazon’dan almıştım, bu tanım amacıyla çok ideal bir tencere. Videonun altına linki ekledim. Bakmak dilerseniz linke tıklayabilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.”


İşte bu satış ortaklığıdır.


Satış ortaklığı YouTube’da kar elde etmenin olağanüstü bir yoludur. Hatta yakın vakitte uygulanan bir incelemeye göre bir video izledikten sonra videodaki ürünü alan insanların seviyesi %64’ü bulmuş. Bir ürünün reklamını yaparsınız ve videonun altına linki eklersiniz. Bu sayede yaptığınız her satıştan gelir elde edersiniz.


Satış ortaklığı kuracağınız pek çok uygulama mevcut. Amazon Associates en ünlülerinden bir tanesidir ve çok yakında ülkemizde de aktif olması beklenmektedir. Bunun yanısıra pek çok diğer şirketi de deneyebilirsiniz.


Kanalınız yeteri kadar büyüdüğünde satış ortaklığı kavramın tanımini yine yapılabilir ve gelir elde etmek yerine sırf reklam amacıyla kullanabilirsiniz. Kendi kanalım amacıyla yürüttüğüm bir satış ortaklığı uygulaması bile var. İnsanlar kanalımın reklamını yapıyor ben de bunun karşılığında onlara para ödüyorum.


Öğretici, en iyileri seçtiğiniz, mamülleri yorumladığınız videolar çekiyorsanız ya da belli bir ürün ile alakalı içerik üretiyorsanız satış ortaklığına başvurabilirsiniz. Satış ortaklığı yardımıyla,  nerdeyse hiç çaba harcamadan her ay binlerce lira gelir elde edebilirsiniz.


Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile Para Kazanmak


Sonuç
Markalarının reklamını gerçekleştirmek ve daha çok takipçiye ulaşmak amacıyla her geride bıraktığımız gün daha çok insan YouTube’a yöneliyor. İçeriğinizi üretmek amacıyla varınızı yoğunuzu (bunun dışında vakit ve çaba) meydana koyarsanız kuşkusuz  YouTube’dan hatırı saseneır kazançlar elde edebilirsiniz.


YouTube yardımıyla tutkularımı paylaşarak para kazanıyorum. Size kapsamlı bir rehber  hazırlamak istedim, bu sayede 2020 senesinde YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.


Yotube’da Para Kazanmanın Püf NoktalarıBilmeniz lüzumen ilk ve en mühim şey, ürettiğiniz videoların sevdiğiniz bir mevzu ile alakalı olmasıdır. Yani tutkuyla bağlı olmadığınız, sevmediğiniz bir mevzu ile alakalı videolar üretirseniz bir vakit sonra motivasyonunuzu ve ilginizi kaybedersiniz.


Bir diğer mevzu yüklediğiniz iki video arasındaki vakit. Yani ayda bir video mu yükleyeceksiniz yoksa haftada bir mi? Belki de günde 2 video yüklemek istiyorsunuzdur. Önemli olan video yükleme işini düzene sokmaktır. Yani belli bir stratejiniz olması lüzumludir bu hususta. Eğer siz derli toplu olursanız insanların kanalınıza abone olma olasılıklari daha yüksek olur. Kanalınıza abone olunması belli bir izleyici kitlenizin oluşması demektir. Bunu stadyumlardaki toplu bilet sahibi şahıslar gibi düşünebilirsiniz.


Mutlaka okuyun: YouTube’da Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları


Videolarınızın makul vakitde olmasına, kaliteli olmasına özen gösterin. Eğer “tutorial” adı verdiği bir şeyin nasıl yapıldığını gösteren videolar yüklemeyecekseniz, bu vakit 6 dakikayı aşmamalıdır. Videonuzu “Bölüm 1, Bölüm 2…” gibi parçalara ayırsanız bile içeriğin çok çabuk tüketilebilmesi amacıyla vakitı kısa tutmanızda yarar var. Bir videonun çok çabuk tüketilebilmesi onun paylaşılma olsılığıni artırır.


Mesela 15 dakikalık komik bir videonun paylaşılma olsılığı düşüktür. Çünkü vakit çok uzundur. Videolarınızın kısa olması lüzumluliğini belirttikten sonra diğer hususlara değinmemiz lüzumir. Videolarınızın hususu belli olmalı. İçerik ve video başlığı uyumlu olmalı. Etiketlemeyi, alt açıklamaları düzgün yapmalısınız. Videoların sesi net olmalı. Düzgün şekilde kurgulanmış olmalı. Bunlara baştan özen göstermek, size büyük yarar sağlayacaktır.İvme KazanınVideo yükleyince işiniz bitmiyor. Yani birkaç kez pedal çevirmekle bütün yolu kat etmeniz olası değil. Videolarınızı, daha doğru ifadeyle video kanalınızı pazarlamanız lüzumiyor. Bunu yapmanın en kolay yollarından birtakımlarıysa videolarınıza uygulanan yorumlara yanıt vermek, diğer videolara yorum gerçekleştirmek, videolarınızı sosyal medyada paylaşmak gibi şeyler. Özetle, daha çok insanın sizin kanalınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.


Hem de bir Youtube Network’e ya da diğer bir ifadeyle oynatma listesine (playlist) katılarak da kanalınıza daha çok insan çekebilirsiniz. Buradaki asli hedef aynı tema ile alakalı videoları toplamak, daha çok trafiğe ulaşmak ve daha çok para kazanmaktır. Mesela “Eski İstanbul görüntüleri” ile alakalı bir videonuz varsa bu videoyu İstanbul’un 100 sene evvelceki durumunu gösteren bir playlist’e eklerseniz daha çok şahsa ulaşırsınız.


Fakat bu tür playlistlere girmek amacıyla birtakım durumlarda ücret ödemek lüzumebilir. Ya da birtakım ihtiyaçları yerine getirmeniz istenebilir. Fakat playlist’e girmek her vakit lüzumlu olmayabilir. Öncelikli olarak kendi içeriğinizi üretmeli ve kendi başınıza para kazanmayı denemelisiniz. Kendi başınıza ivme yakalayınca Network denen sisteme lüzum duymayabilirsiniz bile.


Özetleyecek olursak eğer iyi videolar üretmek istiyorsanız sevdiğiniz hususları seçin. Özel bir yeteneğinizi bulun ve bu tema üzerinden içerik üretin. Youtube üzerinden para kazanmaya başlamanın en iyi yolu budur!


Youtube, internetten para kazanmak isteyenler amacıyla harika bir ek gelir fırsatıdır. Bizden size tavsiye bu ek gelir fırsatını değerlendirmek amacıyla vakit kaybetmeyin. İyi şanslar!

Evde ek gelir arayanlar amacıyla ek iş fırsatlarını ve internetten para kazanma yollarını incelemeye devam edeceğiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.